Shopping basket

{{ cart.count }} item in the basket. Total price {{ cart.price }}

product image
{{ item.count }} × {{ item.title }}
size: {{ item.size }}
color:
{{ item.price }}
{{ message }}

Connected with the Earth

Nov. 24, 2023 | written by Nallu - Michaela Pišanová

Proč bychom se doma měli přezouvat?

Přezouvání doma, ve škole nebo v práci se často stává předmětem mnoha sporů, je však pravdou, že každá z možností má své výhody a nevýhody, které vyvstávají za různých podmínek. Pojďte se tedy s námi podívat nejen na důvody, proč se přezouvat, ale i na zrod této tradice.

Začátek přezouvání v Česku hledejme u Baťy

Ještě na konci 19. století platilo, že každý měl teplé boty na zimu a tenčí na teplé měsíce. I když bylo papučářství zejména na Zlínsku tradicí. Pořízení obuvi navíc bylo pro většinu rodin nákladné a domácí obutí tak měla jen movitější sorta lidí. To však změnil v druhé dekádě 20. století Tomáš Baťa se zavedením mechanizace ve výrobě. Domácí obutí se tak stalo nejen dostupnějším, ale kvůli řadě povedených kampaní i vysoce žádanou.

Proč se přezouvat?

Ve většině případů se doma lidé přezouvají především kvůli tomu, aby si nečistoty z ulice, jako je voda nebo bláto, nepřinesli domu na podlahu. Neustále uklízet podlahu nebo čistit koberce přeci jen nepatří mezi přání obyvatel domácnosti. Zejména v domácnostech, kde jsou malé děti by se totiž podlaha měla udržovat v čistotě.

Přezouvání má však výraznější benefity, které souvisí především se správným stavem našich nohou. Pokud si po náročném dni sundáte kozačky, lodičky, polobotky, ale i uzavřenou sportovní obuv cítíte většinou úlevu. Tak proč trápit své nohy i doma?

Dopřejte svým nohám pohodlí a prostor se správným tvarem obuvi, který bude vaši nohu respektovat ve všech ohledech.

Chodit na boso nebo v papučích?

Všichni sice víme, že nejpřirozenější je chodit na boso, má to však svá „ale“. Zejména v zimních měsících se můžete v klidovém režimu od nohou rychle nachladit. Vhodné tak je vaše chodidla chránit před vlivem chladu.

Řada lidí tento problém řeší pomocí ponožek, je však nutné brát v potaz z jakých materiálů jsou ponožky zhotovené a jak pracují s vlhkostí. Navíc, většina ponožek na hladkých površích klouže, což je obzvláště nebezpečné u dětí. Vhodné tak je volit pro domácí přezouvání papuče, které zohlední tyto faktory. Přesně takové jsou Nallu Papuče a Nallu Capáčky.

Z jakých materiálů by měly být přezůvky?

Při výběru domácí obuvi byste se měli zaměřit na použité materiály. Vyvarujte se pak umělým materiálům, které nedovolují noze dýchat a mezi jejichž vlastnosti nepatří přirozený odvod potu. V řadě přezůvek, jež jsou vyrobeny z nevhodných materiálů se i nevhodně zvyšuje teplota nohou. Pokud si porovnáte přezůvky s pryžovou podrážkou a podrážkou z usně, zjistíte, že rozdíl v zahřívání nohy je výrazný. Proto jsou naše podešve tvořené přírodními materiály jako je vlna nebo činěná useň, které navíc mají i velmi dobré protiskluzné vlastnosti.

Základem péče o nohy naše a hlavně našich nejmenších je domácí obutí z kvalitních materiálů.

Záleží i na tvaru domácí obuvi

Možná jste si již všimli, že řada domácí obuvi má příliš úzkou špičku nebo celkově tvar boty. To samozřejmě ovlivňuje komfort, který je nohám poskytován. Pokud si takovou obuv pořídí dospělý může se cítit nepohodlně, pokud má chodidlo širší. V případě dětí to však může vést k různým deformitám. Při výběru vhodné obuvi tedy nezapomínejte na to, že by botička měla sedět na délku i šířku, a to především v oblasti prstů, musí mít při došlapu prostor se plně rozevřít do vějířku.

Přezouvejte se víckrát denně

V práci, ve školce nebo ve škole trávíme podstatnou část dne, je tedy důležité dbát na to, co si obouváme. Pokud to dress code ve vaší práci umožňuje, nezůstávejte celý den ve společenské či jiné obuvi. Nohy potřebují během dne změny stimulů a nebýt je v jedné pozici.

Přezouvání jako etické dilema

Hlavním důvodem, proč se okolo přezouvání vedou spory je etiketa. Mnozí totiž poukazují na snahu našich hostů sladit svůj outfit k dokonalosti. Následné nazutí přezůvek pro hosty se jim pak nezdá jako šťastná volba. Na druhou stranu Česká republika není jedinou zemí, kde se lidé přezouvají obdobně tomu je na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Japonsku, ale i v některých částech Kanady, ve skandinávských zemích a zemích s islámskými tradicemi.

.