Ploché nohy patří mezi často diskutovaná témata nejen mezi podiatry, ale i veřejností, a to nejen u dětí. V následujících řádcích se dozvíte, jak poznat ploché nohy včetně jejich projevů, jak plochým nohám předcházet, ale i to, zda jsou nebo nejsou barefoot boty vhodné pro ploché nohy.
Ploché nohy jsou označení stavu, kdy došlo k oslabení, výraznému poklesu, respektive k tzv. propadnutí nožní klenby.
Právě nožní klenba se stará o ochranu našich kloubů, svalů a vaziv pomocí tlumení nárazů a zátěže. Nožní klenba se skládá z kostí, svalů a vazů a tvoří pomyslný trojúhelník, který při každém našem kroku zvládá zátěž celé naší váhy.
Nožní klenba se rozlišuje na podélnou a příčnou. Právě podélná klenba se stará o tlumení nárazů, protože rozkládá naši váhu od patní kosti směrem k prstům a při tom se mírně zplošťuje. Příčná klenba pak pomáhá zajišťovat náš balanc na nerovných površích.
Pokud máte podezření, že máte vy nebo vaše děti ploché nohy, doporučujeme navštívit podiatra.
Přibližnou představu však můžete získat i z otisku mokré nohy. Stopa nohy s ideálním stavem klenby by měla mít ve středu své délky šířku jako cca polovina vašeho nártu. Pokud je širší, klenba se propadá nebo se již propadla.
Opačným extrémem pak může být vysoký nárt, což poznáte, podle toho, že je noha v místě klenby užší nebo zde není viditelný otisk nohy vůbec.
Skutečnost, že máte ploché nohy pak můžete poznat i podle typických příznaků, mezi které se řadí nadměrná únava po delší chůzi, otoky chodidel, lýtek, ale i pocity pálení, později i kuří oka a otlaky.
U malých dětí do 3 let, pak řešit stavby klenby podle otisků nohou nemusíte, protože právě okolo 3 let se jejich klenba začne teprve vyvíjet. Vhodné však je pravidelně navštěvovat pediatra a při pochybnostech se zdravým vývojem nožiček se radit s ním. Zároveň však platí, že právě v tomto věku dochází k prvním deformacím nožiček a zamezení jejich přirozeného vývoje. Vhodné tak je dětem dopřát i na doma prostorné botky, které jejich nohu respektují.
I u dospělých je vhodné se poradit s lékařem, protože se někdy stává, že problémem vlastně není ani plochonozí, ale vbočený kotník.
Vlivů, které ovlivňují stav naší klenby je opravdu široké spektrum. Patří sem nadváha, celodenní stání v zaměstnání, genetické dispozice, oslabené svalstvo, a především pak špatná obuv.
Samozřejmě, že nejlepší je prevence, pokud však již ploché nohy máte, bez cvičení klenby se neobejdete. Mezi základní stimulační cvičení patří především chůze na boso, nebo chůze po tyči, obojí je pro posílení klenby vysoce účinné.
Zároveň je nutné investovat do vhodné obuvi. Řada lidí za ni považuje především ortopedickou obuv, ale hlavní je, aby byla bota prostorná a noha v ní nebyla stlačována. Ortopedické vložky určitě bolest nohou a klenby sníží, ale s vlastním posílením příliš nepomohou.
Pokud máte problém s plochými nohami, je vhodné používat dostatečně širokou obuv, která nemá žádný podpatek a je přirozeně měkká nebo s tenkou podrážkou, díky které jsou chodidla stimulována a zároveň vám pomáhají si uvědomovat vaši techniku chůze. Ideální volbou tak mohou být barefoot sandály zhotovené na míru.
Na druhou stranu, barefoot obuv pro ploché nohy není vhodná vždy, protože někdy je stav nohou tak nepříznivý, že i ji může lékař zakázat a předepsat speciální zdravotní obuv.