V posledních letech zažívá barefoot obouvání v celé Evropě boom a Česká republika není výjimkou. Tento trend, jež si zakládá na prostoru pro nohy, maximální flexibilitě, jež obuv nabízí a procítění každého kroku má stále více následovníků, ale i své odpůrce.
Ačkoli se na barefoot obutí díváme trochu jinak než ostatní výrobci, jak jsme si již řekli v jednom z našich dřívějších článků. Aby se obešel váš přechod na obuv, jež respektuje přirozený tvar nohou, bez zbytečných komplikací, měl by být především postupný a držet se následujících doporučení.
Tak jako u vlastní chůze na boso platí i u barefoot obuvi, že je tento typ chůze pro tělo přirozený, ale ne v případě tvrdých povrchů. Začněte tedy s nošením barefoot obuvi spíše při procházkách po loukách, lesních cestách a pěšinách a až postupně přecházejte na tvrdší povrchy.
Pokud již od počátku víte, že budete chodit zejména po zpevněných a betonových cestách, rozhodně volte modely se silnější podešví, která však zároveň neomezí flexibilitu chodidla. Zejména v případě dlouhé chůze po betonu se nohy mohou snadno přetížit a zabrat dostávají především klouby.
V začátcích noste barefoot obuv spíše v kratších časových intervalech a postupně je prodlužujte. V barefootové botě budou totiž jednotlivé svalové řetězce nejen na vašich nohou aktivnější a vy během chvíle pocítíte svaly, o kterých jste kvůli běžné obuvi ani nevěděli, že je máte. Začátky s barefootovou obuví se tak trochu podobají klasickému posilování, takže mírná bolest svalů, než se vycvičí je normální. Ale nebojte vaše nohy si brzy zvyknou a ocení prostor a flexibilitu, kterou jim BF obuv poskytuje. Právě dostatečný prostor pro plné rozevření prstů umožňuje dosáhnout kvalitního odrazu při chůzi.
Pokud opravdu chcete začít chodit v barefoot botách, zaměřte se kromě správného tvaru boty i na ohebnost stélky. Jen s dostatečně ohebnou stélkou dosáhnete požadované flexibility obuvi, která umožní noze se přirozeně hýbat ve všech směrech.
Opět se tedy dostáváme ke správnému výběru tloušťky stélky, protože skutečnost, že je stélka silnější nutně neznamená, tuto flexibilitu neposkytuje. Záleží totiž především na materiálech a jejich zpracování. Díky tomu si můžete užívat přirozenou chůzi i našich sandálech z řady Nallu Journey.
Silnější a zároveň flexibilní stélka totiž poskytuje i několik výhod. Mezi ty se řadí skutečnost, že je vhodná pro delší chození po tvrdých površích, protože tlumí nárazy při došlapu. Navíc je ideální volbou, pokud jste doposud měli malou svalovou aktivitu v oblasti chodidel a spodní části nohou. Kromě toho si budete postupně přivykat vjemům, které budou odrážet to po čem šlapeme, ale i co se pod našima nohama odehrává. To klasické robustní podrážky neumožňují.
Barefootové obuv vyniká i skutečnostní, že má podrážku zcela rovnou, bez jakéhokoliv podpatku. Přesněji řečeno u barefootové obuvi není žádný rozdíl mezi tloušťkou podrážky v přední a zadní části boty. Pro lidský pohybový aparát je to nespornou výhodou, protože i nepatrné nadzvednutí v obuvi pod patou ovlivňuje celkové držení těla, jelikož se nepatřičně posouvá těžiště těla. Tato skutečnost pak vede k nepřirozenému náklonu dopředu a člověk jej musí vědomě i nevědomě vyrovnávat. Výsledkem bývá především přetížení přední části chodidla a nohy.
I když má rovná podrážka barefoot bot svá pozitiva, může potrápit ženy, které pravidelně nosí společenské boty na vysokém podpatku. Velmi často totiž mají zkrácené svaly v oblasti lýtka a delší chůze v BF botách pro ně může být bolestivá. I s tím se samozřejmě dá bojovat! Buďto můžete začít nosit boty s mírným zvýšením paty a svaly na lýtkách vhodným způsobem cvičit nebo chodit doma naboso a následně si postupně přivykat na barefooty.